Az e-pénztárgépről
2025. május 05. | Hírek

2025-ben bevezetésre kerül az új típusú, e-nyugta kiállítására alkalmas e-pénztárgép (ePG), melynek használata első lépésben önkéntes lesz.
Ki használhat e-pénztárgépet?
Az online pénztárgépre kötelezett adózók 2025 júliusától választásuk szerint áttérhetnek hardveralapú e-pénztárgép használatára. Emellett bármely, pénztárgépre nem kötelezett adózó választhatja a felhőalapú e-pénztárgéppel történő nyugtakiállítást. Az e-pénztárgépre történő áttérés ugyan opcionális, azonban érdemes mielőbb áttérni az új pénztárgépes megoldások használatára.
Vizsgáld meg a jelenlegi bizonylatkiállítási szokásaidat
Tekintsd át, jelenleg milyen módon állítod ki a nyugtát vagy számlát vevőid részére és válaszd ki, hogy milyen bizonylatkiállítási megoldást fogsz tudni használni a jövőben.
Ha a tevékenységed jellege miatt vevőidnek papíralapú, kézzel írt nyugtát tudsz csak adni (pl. mert nem ismered a számlázási adataikat, nincs idő számlát kiállítani), a jövőben nyugtát e-pénztárgéppel is kiállíthatsz. Jó hír, hogy ha alkalmanként számlát is kiállítasz, azt már az e-pénztárgéppel is meg tudod tenni, nem kell másik eszközt vagy szoftvert használnod a számlázásra.
Ha csak ritkán állítasz ki papíralapú, kézzel írt nyugtát, akkor gondold át, hogy vevőidnek tudsz-e minden esetben számlát adni nyugta helyett. Ha így van, akkor dönthetsz úgy, hogy mostantól hagyod a kézzel írt nyugtát és mindig számlát állítasz ki. Ez azt jelenti, hogy nem fogsz e-pénztárgépet használni, csak egy számlázó programra lesz szükséged.
Persze bármikor dönthetsz úgy, hogy mégis nyugtázásra és így e-pénztárgépre térsz át.
Ha úgy gondolod, hogy vevőidnek nem tudsz minden esetben számlát kiállítani és szükséged van a nyugtázásra, akkor dönthetsz az e-pénztárgép használata mellett.
Ha eddig digitális úton állítottál ki nyugtát a vevőid részére egy számítógépes szoftver segítségével (pl. Számlázz.hu-ban), a jövőben ezt akár e-pénztárgéppel is megteheted.
A bizonylattípusokról szóló kisokosunkból megismerheted az egyes nyugtatípusok közti különbséget.
Ha jellemzően online végzed a tevékenységed, a jelenlegi digitális nyugtakiállítás helyett dönthetsz a számlakiállítás mellett.
Nyugtakiállítás e-pénztárgéppel
Ha nem vagy online pénztárgépre kötelezett és e-pénztárgéppel szeretnél nyugtát kiállítani vevőidnek, akkor ehhez használhatod a mobilalkalmazásként működő felhőalapú e-pénztárgépet.
Tekintsd át, milyen elektronikus fizetési megoldásokat nyújthatsz vevőidnek.
A készpénzes fizetés mellett ma már könnyedén kínálhatsz digitális fizetési megoldásokat vevőid részére. A kereskedelmi törvény alapján pénztárgépre kötelezettként pedig kötelező valamilyen elektronikus fizetési lehetőséget is biztosítanod vevőidnek. Ha már jelenleg is nyújtasz ilyet - pl. már van bankkártyaterminálod -, a jövőben is alkalmazhatod azt, valamint bővítheted is az általad nyújtott fizetési módokat.
Bankkártyás fizetés
A ma legelterjedtebb elektronikus fizetési mód, ma már mondhatjuk, hogy alapelvárás lett a kártyás fizetés biztosítása a vásárlók részére.
Banki átutalás
A vevőid számára nyújthatsz olyan fizetési megoldásokat, amelyek közvetlenül bankszámlák között mennek végbe. Ez lehet hagyományos banki átutalás, amely során a vevő manuálisan adja meg az utalás adatait.
Qvik fizetés
A vevőid számára nyújthatod a 2024. szeptemberében bevezetett Qvik fizetést, amely során a fizetés közvetlenül bankszámlák között megy végbe.
Hogyan segíti munkádat az e-pénztárgép mobilalkalmazás?
- Kevesebb adminisztrációval jár, korábban kézi nyugtát alkalmazó adózóként a bevallások elkészítése egyszerűbbé válhat
- A NAV kapcsolatnak köszönhetően nyugták és egyszerűsített számlák automatikusan beküldésre kerülnek a NAV-ba
- Könyvelő részére letölthetők a bizonylatok az applikációból
- e-pénztárgép használatával mentesülhetsz a bizonylat-megőrzési kötelezettség alól, a nyugtatárhely-szolgáltató 10 évig tárolja a bizonylatokat
Forrás: számlázz.hu