Beruházási hitelt szeretne? Segítünk választani!
2023. szeptember 07. | Hírek
Az alábbiakban a jelenleg is elérhető két általános célú beruházási hitelt hasonlítjuk össze, hogy némi támpontot adjunk ahhoz, hogy mikor, melyiket érdemes választani.
Hitelcél
A Széchenyi Beruházási Hitel Max+ és a Széchenyi Mikrohitel Max+ célja olyan kis- és középvállalkozások támogatása, amelyek beruházásokat terveznek. Ezek lehetnek új projektek elindítása, meglévő létesítmények bővítése vagy fejlesztése, gépek, eszközök vásárlása, ingatlanvásárlás, valamint egyéb vállalkozási célokat is szolgálhatnak.
A két hitel között azonban számos különbség van, melyeket az alábbiakban foglalunk össze röviden.
Hol lehet igényleni?
Mindkét hitelt a KAVOSZ-nál lehet igényelni, ám a legfontosabb különbség, hogy míg a beruházási hitelt bankok, addig a mikrohitelt pénzügyi vállalkozások folyósítják. Ebből adódik a két termék közötti alapvető eltérés. Előbbi esetben jóval szigorúbb elvárásoknak kell megfelelni, viszont az elérhető összeg is jelentősen magasabb.
Hitelösszeg, KO feltételek
A beruházási hitel összege minimum egymillió, maximum egymilliárd forint, míg a mikrohitelé csak ötvenmillió forint lehet. Míg a mikrohitelt igényelheti kezdő vállalkozás is, és emiatt nincsenek különösebb elvárások a pénzügyi mutatókkal kapcsolatban, a beruházási hitel csak olyan cég vagy egyéni vállalkozó számára elérhető, amely legalább egy lezárt üzleti évvel rendelkezik. Nem lehet veszteséges, és a saját tőkéje sem lehet negatív. Mindkét konstrukció esetén 10% önerő az elvárás.
Kamatláb, törlesztőrészlet
A kamat mindkét konstrukció esetén fix 5%, és nem számítanak fel kezelési költséget. A törlesztés lineáris, azaz a teljes futamidőre elosztva fizettetik meg a tőkét egyenletesen, viszont ahogy csökken a tőke, úgy csökken a kamat és a törlesztőrészlet is.
Futamidő
A futamidő mindkét termék esetén maximum 10 év lehet. Ami szintén közös, hogy két év türelmi időt lehet kérni, ezalatt csak a tőkét szükséges törleszteni.
Mindkét hiteltípust 2023 novemberéig lehet igényelni. Meglévő vállalkozás esetén első körben mindenképpen a számlavezető banknál érdemes érdeklődni a hitelképességgel kapcsolatban.